Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

List bibliotekarzy

Z biblioteki szkolnej... List do rodziców

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

            Czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych umiejętności. Obecnie jest ono nawet ważniejsze niż w przeszłości, gdyż jesteśmy zasypywani ogromną ilością informacji, żyjemy w stresie, w świecie zdominowanym przez telewizję i Internet. Badania naukowe wielokrotnie wykazały szkodliwy wpływ nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci 

i młodzież. Swoistym lekarstwem na niepożądane wpływy cywilizacji jest codzienne czytanie.

            Czytanie szczególnie wpływa na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.

  • Komunikacja- poprzez czytanie poszerzają się doświadczenia językowe dziecka, zwiększa się zasób jego słownictwa, tym samym łatwiej jest mu wyrażać swoje zdanie, nazwać swoje uczucia i potrzeby. Przeczytane w książkach historie zmuszają do myślenia, uczą dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych, wyciągania własnych wniosków. Czytanie zatem kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia
    i formułowania myśli.
  • Odpoczynek- czytanie to najlepszy sposób na relaks, wycieszenie nadmiernych emocji. Jest to czas na wytchnienie i chwilę ciszy, po zwykle głośnym dniu, oglądaniu telewizji, czy graniu w gry komputerowe.
  • Inteligencja emocjonalna- czytanie książek wyrabia w dziecku cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu (przeczytanie książki do końca). Dziecko uczy się oczekiwać na efekt swojej pracy, który nie pojawia się „szybko, już, zaraz”. Przeczytanie całej książki jest nagrodą dla dziecka osiągniętą tylko dzięki własnemu zaangażowaniu i cierpliwości.
  • Koncentracja- coraz więcej jest problemów z dziećmi, które nie potrafią na dłużej skupić swojej uwagi na jakimś zadaniu. Często wynika to z ogromnej liczby bodźców, którymi dziecko jest otaczane w codziennym życiu. Czytanie pomaga ćwiczyć koncentracje, wydłużać jej czas, gdyż wymaga ono niepodzielności uwagi, skupieniu się wyłącznie na czytanym tekście. Ćwiczenie uwagi jest niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego.
  • Emocje- czytanie uczy empatii i wrażliwości. Przeczytany tekst skłania do refleksji nad losami bohaterów, staje się pretekstem do rozmowy z bliskimi, czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Pomaga również zapoznać się z rozmaitymi sytuacjami, z którymi dziecko w rzeczywistym życiu się jeszcze nie zetknęło.Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami
    w rozwoju emocjonalno-społecznym.

Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy jest wciąż czytanie.

Czytanie pomaga odnieść sukces w szkole, a później w dorosłym życiu, pomaga rozwijać myślenie, język i słownictwo. Dzięki niemu szybciej zapamiętujemy zasady ortograficzne. Uczy wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych. Poszerza wiedzę o historii, kulturze, innych krajach
i wszystkim co interesuje dzieci i młodzież. Dobra polska książka ukazuje piękno naszej mowy, staje się przykładem poprawnego języka. Podczas czytania doskonalona jest mowa pod względem gramatycznym i dźwiękowym. Wzrasta zasób słów i pojęć, ćwiczy się pamięć.

Książka odpręża i relaksuje, dostarcza rozrywki i emocji, jest pretekstem do rozmowy z innymi ludźmi. Czytanie rozwija wyobraźnie i uczy koncentracji.

Niezwykle wiele zalet mają bajki terapeutyczne, które opowiadają o problemach dotykających dzieci i ich rodziny. Książki te pokazują jak należy postąpić, ukazują rozwiązanie problemu.

            Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie
i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych.

Zachęcajmy zatem dzieci do codziennego spotkania z książką, a najlepiej by to czytanie odbywało się razem z nim. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój intelektualny i społeczny. Jest to jedna z najskuteczniejszych strategii wychowania.

Codzienne, głośne czytanie buduje więź między rodzicem a dzieckiem, a jest to jedna
z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
4. Książki wychowują.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki w naszej szkole lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania. 
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

PS. Zapraszamy Państwa razem z dziećmi do odwiedzin szkolnej biblioteki. 

W tym roku przystąpiliśmy do projektu „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020”. Pozyskaliśmy dofinansowanie do zakupu książek na kwotę 15000 zł. Kupiliśmy nowości wydawnicze najbardziej poszukiwane przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 849 nowych tytułów! Książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Staraliśmy się kupić książki wartościowe, atrakcyjne, bestsellery, książki pięknie wydane, zachęcające do czytania i oglądania. Wszystkie kupione nowości są bardzo chętnie wypożyczane. Z pewnością realizacja Programu przyczyni się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Uczniowie nie tylko chętnie wypożyczają nowe książki, ale także proszą o zakup kolejnych nowości, innych tytułów czytanych autorów, kontynuacji serii itp.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Szanowni Rodzice!
Zachęcajcie swoje dzieci do częstego sięgania po książkę, do odwiedzania biblioteki i czytania!                         

Nauczyciele bibliotekarze

 

 

 

Sobota, 2019-01-19

Imieniny: Erwiny, Henryka