Drugoklasiści w piekarni

WYCIECZKA DO PIEKARNI "VOGT" W PLESZEWIE

W czwartek 13 listopada 2014r. uczniowie klas drugich naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Piekarstwa Tomasza & Grażyny Vogt w Pleszewie. Pani, która prowadziła warsztaty opowiadała o tym, jak nauczyć wszystkich szacunku do chleba. A także, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza.

Następnie, jak na prawdziwych piekarzy przystało przed przystąpieniem do pracy dzieci dokładnie umyły rączki oraz włożyły na siebie fartuszki. Wysłuchały cennych rad dotyczących wyrabiania ciasta drożdżowego. Największą atrakcją były praktyczne warsztaty  wykonania ciasta i wypieku bułeczek według własnego pomysłu.  Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na efekty swojej pracy. W trakcie kiedy bułeczki wypiekane były w piecu dzieci obejrzały film o kolejnych etapach powstawania chleba. Następnie  z ogromnym zainteresowaniem podziwiały w muzeum eksponaty służące niegdyś do wypieku pieczywa. Uczniowie  bardzo chętnie obejrzeli także pomieszczenie, w którym znajdowały się dawne przedmioty codziennego użytku np. żelazko na duszę, balię i tary, pralka „Frania”, cepy, wielkie piece, kotły.

Zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia chętnie prezentowały wszystkim   swoje wypieki oraz zasłużone „Dyplomy Mistrzowskie”. Wycieczka okazała się ciekawą i pouczającą lekcją historii produkcji chleba oraz pracy w piekarni. Dzieci wróciły bogatsze o nowe nieznane dotąd doświadczenia, a samodzielnie wykonane ciasto smakowało znakomicie.

T. Torba

Czwartek, 2024-04-18