Zagraniczni goście

Międzynarodowo, międzykulturowo w Szkole Podstawowej w Mikstacie

Egipcjanin, Turczynka i Portugalka - studenci  unijnego projektu Wolontariat Europejski, jaki realizuje Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie, gościli wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Mikstacie.

Goście z dalekich stron podczas zajęć z uczniami klas I-VI przybliżyli historię, kulturę i zwyczaje swoich krajów tj. Egiptu, Turcji i Portugalii. Propagowanie zrozumienia międzykulturowego, tolerancji, wzbudzenie chęci do nauki języków obcych (zajęcia odbywały się w języku angielskim), poszerzanie horyzontów myślowych uczniów - to były cele nadrzędne spotkania.

Podczas zajęć międzykulturowych uczniowie poszerzali też wiedzę na temat własnych tradycji i własnej kultury. W relacjach międzykulturowych niezwykle ważne jest to, że istniejące różnice przybliżają nas do uświadomienia sobie kim jesteśmy i jacy jesteśmy.

Proces edukacji międzykulturowej stanowi nie lada wyzwanie, bowiem dotyczy głęboko zakorzenionych w podświadomości przekonań na temat dobra i zła, miłości i nienawiści, porządkowania zarówno świata jak i własnego życia, a im wcześniej otworzymy nasze dzieci na drugiego człowieka, tym lepiej.

Wolontariusze spędzali także wolny czas w miejscowości Przedborów, którą mieli okazję zwiedzić dzięki gościnności Państwa Rachutów oraz zaangażowaniu się Burmistrza Miasta i Gminy Mikstat p. Jacka Ibrona.

Opiekunami  przybyłych gości  były nauczycielki Danuta Noweta i Agnieszka Szymczak.