Konkurs o Wielkopolsce

WIEDZĘ O WIELKOPOLSCE MA W MAŁYM PALUSZKU

We wtorek 14 maja 2013 roku w 3 szkołach z terenu naszego województwa uczniowie wykazywali się wiedzą o Wielkopolsce w etapie wojewódzkim XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Naszą szkołę reprezentował Jacek Stachurski, który spotkał się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnowodzie, gdzie  o tytuł laureata walczyło 90 finalistów.

Każdy uczestnik otrzymał test, który składał się z 20 pytań, na którego rozwiązanie miał regulaminowe 45 minut. Za poprawne rozwiązanie testu można było uzyskać 30 punktów. Pytania dotyczyły postaci: Józef Struś, Gama Gaspar da, Krzysztof Arciszewski; wielkopolskich klasztorów i zakonów ( zakony i zakonnicy, ich rola i zajęcia, przykłady budowli klasztornych) bohaterów hymnu narodowego i ich związku z Wielkopolską: miejsc związanych  z życiem i działalnością Józefa Wybickiego i gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (Manieczki, Margonin, Winna Góra) oraz zabytków renesansowych w Wielkopolsce: charakterystyczne cechy stylu renesansowego, słynne budowle renesansowe w Wielkopolsce, malarstwo i rzeźba sakralna. Wszystkich uczestników na wszystkich etapach obowiązuje znajomość tematów: Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 (najważniejsze wydarzenia z przebiegu powstania, postacie związane z wydarzeniami powstania: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Taczak, Józef Dowbor – Muśnicki, Franciszek Ratajczak, miejsca w Poznaniu upamiętniające wydarzenia powstania). Gwara oraz umiejętność jej zastosowania, charakterystyczne wyrażenia gwarowe, cechy gwary wielkopolskiej.

Aby uzyskać tytuł laureata należało udzielić 95% poprawnych odpowiedzi. Tej trudnej próbie sprostał nasz dwukrotny laureat

Jacek Stachurski,

który po raz trzeci uzyskał ten zaszczytny tytuł.

Jackowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum!

Po napisaniu testu uczniowie uczestniczyli w imprezie turystyczno – rekreacyjnej  zorganizowanej w ramach projektu szkolnego przez uczniów gimnazjum w Zimnowodzie.

Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce organizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Sobota, 2018-08-18

Imieniny: Bogusława, Bronisława