Wyprawa na Księżyc?

„DZIECIAKI NA KSIĘŻYCU”

W dniach 17,18 i 19 września 2012 r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami po raz pierwszy w tym roku szkolnym wyjechali na wycieczkę do Kalisza.

Jednak ten wyjazd miał szczególny charakter, gdyż oznaczał udział w projekcie edukacyjnym pt: "Dzieciaki na Księżycu". Dzieci zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, mogły odbyć wyjątkową lekcję o tajnikach kosmosu. W Galerii „Kalisz” zorganizowano wystawę łączącą naukę z zabawą. Pod okiem profesjonalnie przygotowanego personelu, nasi mali odkrywcy dowiedzieli się, kto był pierwszym człowiekiem w kosmosie, zobaczyli jak wygląda model skafandra Niel'a Armstronga oraz podziwiali repliki statków kosmicznych. Uczniowie naszej szkoły bez problemu rozpoznawali planety Układu Słonecznego, przy których zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Ponadto, każdy uczestnik, przebrany w kombinezon i hełm astronauty, odbył spacer po Księżycu w specjalnie opracowanej kapsule kosmicznej. Nauczyciele obserwowali kosmiczny spacer tylko poprzez specjalny ekran, choć sami pewnie też mieli ochotę wejść do tej kapsuły, aby przekonać się, jak człowiek czuje się na Księżycu.

Po lekcji pełnej wrażeń, przyszedł czas na wizytę w McDonald’s, gdzie mali uczestnicy niekiedy po raz pierwszy w życiu złożyli zamówienia na ulubione przekąski. Natomiast uczniowie klas trzecich odwiedzili kino 3D w Galerii „Tęcza” i obejrzeli film pt. „Merida Waleczna”.

Uśmiechnięci, pełni wrażeń i z pełnymi brzuszkami uczniowie wrócili szczęśliwie do Mikstatu, gdzie każdy otrzymał pamiątkowe dyplomy „małego astronauty”. W ten sposób wszyscy uczestnicy tej wyprawy na długo zapamiętają tę kosmiczną przygodę, a może ktoś z nich odkryje w sobie zainteresowania astronomią?

Agnieszka Szymczak

Czwartek, 2024-04-18