Śniadanie daje moc

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Bardzo ważną rolę w codziennej diecie dziecka odgrywa śniadanie. Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy.

8 listopada w całej Polsce ruszyła akcja „Śniadanie daje moc”. W akcji wzięła udział co szósta szkoła w Polsce. Uczniowie klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej w Mikstacie również wspólnie z rodzicami przygotowali i zjedli wspólne śniadanie.

Akcja „Śniadanie daje moc” daje właśnie taką szansę, aby tego dnia dzieci w klasie zjadły wspólnie śniadanie. Miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Przykład, który może przemówić do wyobraźni dzieci? Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”.

W dniu akcji uczniowie klas drugich przynieśli do szkoły różne produkty: warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, wędliny, aby przygotować smaczne i zdrowe śniadanie. Wspólnie z rodzicami zorganizowali w klasie śniadanie. W miłej atmosferze wspólnie spożyli smaczne śniadanie. Poznali również 12 zasad prawidłowego żywienia:

1. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

2. Pięć stałych posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

3. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

4. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

5. Mięso, jaja czy ryby - możesz wybierać.

6. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.

7. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.

8. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

9. Posiłek obiadowy to zapas sił na aktywne popołudnie.

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Od tego dnia dzieci zwracają baczniejszą uwagę na to co jedzą. Chętnie też spożywają dwa razy w tygodniu przywożone do szkoły warzywa i owoce.