Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Wróżby andrzejkowe

KLASOWE ANDRZEJKI W KLASIE VB

Dnia 24 listopada 2010r. podczas narady wychowawczej odbyły się w klasie VB klasowe andrzejki. Uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie informacje na temat zwyczajów andrzejkowych.

Następnie przedstawili przygotowane propozycje zabaw i wróżb andrzejkowych. Wróżby andrzejkowe, rekwizyty do ich przeprowadzenia oraz dekorację klasy przygotowali sami uczniowie.

Podczas andrzejek uczniowie wykorzystali następujące zabawy: „Zawód, który będę wykonywał w przyszłości", „Przekłuwanie serc", „Wychodzenie butów za próg", „Koło fortuny'', „Wróżba z talerzykami."

Andrzejki klasowe zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów i ich rodziców.

Uroczystość klasową dostarczyła uczniom miłych wrażeń i dobrej zabawy.

Imprezy klasowe służą integracji grupy i wyrabianiu właściwych postaw. Są też jednym ze sposobów rozwijania samorządności. Jak co roku impreza klasowa dostarczyła uczniom wielu wrażeń. Została ona przygotowana przez zespół klasowy przy współpracy z wychowawcą. Wróżby andrzejkowe, rekwizyty do ich przeprowadzenia oraz dekorację klasy przygotowały dzieci.

I Odczytanie przygotowanych przez uczniów informacji na temat zwyczajów andrzejkowych:

Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja.

Kończył się tu pewien okres - stary rok, a rozpoczynał tajemniczy i nie odgadniony jeszcze rok nowy. Z takimi przełomowymi momentami w naturze łączyła się w czasach pogańskich wiara w zjawiska nadprzyrodzone, w obecność wszelkiego rodzaju duchów i dusz zmarłych, w złe moce, które w dniach swojego święta, przybywając na Ziemię, mogą odsłonić żywym ich przyszłość.

Wróżby te pochodzą prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Grecka nazwa męża (czy mężczyzny) „aner", w drugim przypadku „andres", sprawiła być może, że zaczęto Andrzeja uznawać za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom.

Wigilia świętego Andrzeja to tradycyjny wieczór wróżb. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w wielu krajach Europy,a święty Andrzej jest patronem panien chcących Szybko wyjść za mąż. Święty Andrzej pomagał dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 25 listopada. Katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i uległy z czasem zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Dzisiaj też spotykamy się razem, by wspólnie bawić się i poznać andrzejkowe wróżby.

II. Przedstawienie przez uczniów przygotowanych propozycji andrzejkowych.

  1. Zawód, który będzie wykonywał w przyszłości. Dzieci losują z woreczka przedmioty, które kojarzą się z wykonywanym zawodem, np. długopis - pisarz, pomadka - kosmetyczka, kluczyki samochodowe - kierowca, fiolka z lekarstwem - farmaceuta itp.
  2. Przekłuwanie serc. Prowadzące ,mają przygotowane dwa serca z wypisanymi imionami na jednym dziewczynek na drugim chłopców. Podczas wróżby następuje przekłuwanie serc szpilką, a następnie odczytywanie imion z drugiej strony serc.
  3. Wychodzenie butów za próg. Dzieci oddają po jednym bucie. Buty kolejno wędrują przed uczniami. Buty, które pierwsze znajdą się za progiem wróżą szybkie zamążpójście lub ożenek.
  4. Koło fortuny. Prowadzący ma przygotowane tarczę na której zaznaczone są 4 figury geometryczne. Zatrzymując się koło fortuny wskazuje figurę. Prowadzący objaśnia jej symbolikę.

Kwadrat - możesz teraz liczyć na szczęście. Zagraj w totolotka

Prostokąt - uważnie rozejrzyj się dookoła. Ktoś cię obmawia.

Koło - nie zjadłeś wszystkich rozumów. Przestań się mądrzyć.

Trójkąt - doczekasz się wreszcie uznania za swój wysiłek. Wszyscy cię będą podziwiać.

  1. Wróżba z talerzykami. Pod talerzykami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Każdy z rekwizytów ma swoje znaczenie.

Cukierek - życie słodkie i wesołe

Piórko - życie lekkie i przyjemne

Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód

Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju

Kamyk - życie pracowite i pożyteczne

  1. Lanie woskiem przez klucz. Odczytywanie znaczenia powstałego z wosku cienia.

III. Słodki poczęstunek.

Galeria

Powiększ zdjęcie

klasa VIa

Powiększ zdjęcie

klasa Vb

Powiększ zdjęcie

klasa IVb

Powiększ zdjęcie

klasa IVb

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota