Halloween

29 października 2010r. Szkoła Podstawowa w Mikstacie obchodziła święto Halloween. Tego dnia wszyscy uczniowie przebierali się za wiedźmy, potwory, duchy i inne straszydła z kreskówek.

Wszystkie klasy uczestniczyły w apelu zorganizowanym przez wybranych uczniów klas VA i VB, aby przybliżyć innym to święto, które jest już dość popularne w naszym kraju. Halloween przybyło do nas z Ameryki, choć wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd, gdyż sięga ono dawnych tradycji Celtów. Zgodnie z celtyckim kalendarzem 31 października był ostatnim dniem starego roku oraz początkiem zimy. Wierzono również, że w tym dniu duchy zmarłych odwiedzają naszą ziemię. Dlatego też na wzgórzach palono ogniska, wkładano straszne maski, hałasowano, aby odstraszyć złe moce. Istnieje też tradycja wydrążonej dyni stawianej przed domami, aby odgonić złe duchy. Tego wszystkiego dowiedzieli się nasi uczniowie podczas scenki przedstawionej przed wybranych uczniów i wierszyków wyrecytowanych w języku polskim i angielskim. W drugiej części spotkania, wszyscy mogli uczestniczyć w konkursach związanych z obchodami tego święta. Uczniowie wzięli udział w konkurencjach takich jak: „Krzyk rozpaczy", „Przejście pod kijem samobijem", „Mumia" oraz „Łowienie jabłek w powietrzu". Nie zabrakło również konkursu na najciekawszą dynię zrobioną przez uczniów naszej szkoły. Całej imprezie towarzyszyły łakocie i słodycze. Oczywiście wszyscy pamiętają, ze po 31 października jest Dzień Wszystkich Świętych i wtedy pamiętamy o naszym tradycyjnym polskim święcie i idziemy z rodzinami na cmentarz.