Drugie życie odpadów

CO MOŻNA ZROBIĆ Z ODPADÓW?”

W tegoroczne „Sprzątanie Świata” byli zaangażowani uczniowie Szkoły Podstawowej  w Mikstacie wraz ze swoimi wychowawcami. W ramach akcji, która odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci, są surowce,” został ogłoszony konkurs, polegający na wykonaniu z surowców odpadowych zabawki, przedmiotu na biurko lub pomocy naukowej.

Zmagania konkursowe trwały do 30 października 2017 r. Obejmowały trzy kategorie:

1. Dla klas  I –III:  samodzielnie, z pomocą rodziców i /lub wychowawców np. w świetlicy, wykonanie z surowców odpadowych zabawki i nadanie jej nazwy lub imienia,

2. Dla klas IV –VI:  samodzielne wykonanie przedmiotu na biurko,

3. Dla klas VII i gimnazjalistów: wykonanie pomocy naukowej do wykorzystania na lekcji  z wybranego przedmiotu.

Konkurs „Drugie życie odpadów” realizowany był przy dużym zaangażowaniu uczniów: zarówno najmłodszych, jak i gimnazjalistów. Podczas wykonywania prac konkursowych uczestnicy mogli liczyć na wsparcie wychowawców. Duże zainteresowanie wykazali również ich rodzice. Biorący udział w tej kształcącej zabawie wyróżniali się pomysłowością, oryginalnością, twórczym podejściem i wrażliwością na środowisko. Trafnie dobrali odpady i nadali im drugie życie. Stworzyli między innymi: roboty, zwierzęta domowe i egzotyczne, świeczniki, lampy, pojazdy, zabawki, elementy dekoracyjne oraz pomoce dydaktyczne takie jak: Układ Słoneczny, model płuc, DNA, szczękę i układ okresowy pierwiastków.

Na konkurs wpłynęło 84 prace wykonane przez 67 uczniów naszej szkoły, dlatego komisja oceniająca prace w składzie: wicedyrektor szkoły pani Edyta Greinert, kierownik świetlicy  pani Bernarda Zaremba i nauczyciel biblioteki pani Danuta Mazurkiewicz,  miała przed sobą trudne zadanie przy wydawaniu werdyktu. Ostatecznie przyznano miejsca ex aequo i parę wyróżnień.

klasy      I-III

III miejsce Jakub Kłokowski

Bartosz Małecki

Sebastian Majtas

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, które wręczyła pani wicedyrektor Edyta Greinert podczas krótkiego apelu 16.11.2017 r. Dzięki udostępnieniu przez panią wicedyrektor Izabelę Banasiak sprzętu multimedialnego uczniowie mogli podziwiać swoje prace w prezentacji.

Dyplomy  i upominki przygotowały nauczycielki: pani Jolanta Pastucha i pani Łucja Staniszewska.

Sponsorami nagród byli: Rada Rodziców, firma ubezpieczająca uczniów Szkoły Podstawowej w Mikstacie i firma Modest pana Zbigniewa Serafinowskiego z Przedborowa.

Organizatorzy konkursu bardzo dziękują wszystkim autorom prac, ich rodzicom, wychowawcom klas, pani dyrektor Barbarze Ilskiej i  pani wicedyrektor Edycie Greinert za zaangażowanie i wsparcie podczas realizacji konkursu.

Autor: J. Pastucha, Ł. Staniszewska