Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

Finał wojewódzki

XX KONKURSU WIEDZY O WIELKOPLSCE

WIEDZĘ O WIELKOPOLSCE  MA W MAŁYM PALUSZKU

W środę 11 maja 2016 roku w  4  wielkopolskich odbył się etap wojewódzki XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów z klasy 4 – Kinga Skoczylas i Kinga Jańczak, z  klasy 5 –  Julia Skoczylas,  z klasy 6 – Zuzanna Sadowska i Rafał Piechota. Uczniowie  spotkali się w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego  w Golinie koło Konina z  osiemdziesięcioma  finalistami.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 1300, każdy uczestnik otrzymał test, na rozwiązanie którego miał regulaminowe 45 minut. Test składał się z 20 pytań, za poprawne rozwiązanie testu można było uzyskać maksymalnie 20 punktów.

Uczniowie klasy 4 zmagali się z  tematami dotyczącymi  Szlaku Piastowskiego (przebieg trasy i rejony etnograficzne, główne miejscowości szlaku i słynne zabytki znajdujące się  na szlaku), musieli znać zabytki romańskie.

Uczniowie klasy 5 musieli wykazać się wiedzą dotyczącą: życia i działalności świętego Wojciecha, najstarszych źródeł wiedzy o świętym Wojciechu (Żywoty, Drzwi Gnieźnieńskie) oraz miejscowości wielkopolskich związanych ze św. Wojciechem i jego kultem. Musieli też znać zabytki gotyckie w Wielkopolsce.

Uczniowie klas 6 musieli poradzić sobie z Wielkopolskimi klasztorami (zakony i zakonnicy, ich rola i zajęcia, przykłady budowli klasztornych) ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości: Lubiń, Ląd, Gostyń, Bieniszew, Łekno. Musieli znać  zabytki renesansowe w Wielkopolsce.

Wszystkich uczestników na wszystkich etapach obowiązywała znajomość tematów: Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 (okoliczności wybuchu, najważniejsze wydarzenia z przebiegu powstania, postacie związane z wydarzeniami powstania: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Taczak, Józef Dowbor – Muśnicki, Franciszek Ratajczak, tradycja i miejsca w Poznaniu upamiętniające wydarzenia powstania) oraz Chrzest Polski (okoliczności i data przyjęcia chrztu, bohaterowie tych wydarzeń). Bezcenna okazała się wiedza dotycząca  gwary wielkopolskiej (umiejętność jej zastosowania, charakterystyczne wyrażenia gwarowe, cechy gwary wielkopolskiej).

Aby uzyskać tytuł laureata należało udzielić 90% poprawnych odpowiedzi. Tej trudnej próbie sprostała nasza finalistka Kinga Skoczylas, która uzyskał ten zaszczytny tytuł.

Kindze  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku szkolnym!

Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce organizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Autor: S. Ibron