Żywa lekcja historii

ŻYWA LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ ARTYSTYCZNĄ „REKONSTRUKTO”

„STAROPOLSKI SARMATYZM I EPOKA SZLACHECKA”

W czwartek 10 marca 2016 roku  naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" z Lublina z pokazem historycznym "Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka".

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, podczas której artyści prezentowali obyczaje, kulturę epoki, tradycyjny strój sarmaty, uzbrojenie i metody walki.Niektórzy skorzystali  z lekcji szermierki i mogli wziąć udział w pojedynku. Przez cały czas spotkania prowadzący prezentowali różne rodzaje broni,  opowiadali o prawie panującym w dawnych czasach oraz o tym, jak w przeszłości karano tych, którzy prawa nie przestrzegali? Uczniowie  dowiedzieli się, jak przebiegał proces czarownic oraz jakie dawniej stosowano tortury. Wszyscy świetnie się bawili, gdy jeden z uczniów został zakuty w dyby, a cała społeczność szkolna uczestniczyła w jego procesie sądowym.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami: uzbrojeniem i elementami ubioru. Największe jednak zainteresowanie wzbudziły dyby i krzesło inkwizycyjne używane podczas procesu czarownic.

Pokaz był dla wszystkich ogromnym przeżyciem, które na długi czas pozostanie w pamięci każdego z nas. Uczniowie  uczestniczyli we wspaniałej lekcji historii  ucząc się i świetnie bawiąc.

Autor: S. Ibron