Z działalności świetlicy szkolnej

Z działalności świetlicy szkolnej

Świetlica jest czynna codziennie od 630 do 1615

Zapewnia opiekę uczniom dojeżdżającym do szkoły z  Komorowa, Przedborowa, Kotłowa i Pustkowia. Korzystają z niej także uczniowie z Mikstatu,  którzy nie mają zapewnionej opieki ze strony rodziny, oczekują na dodatkowe zajęcia lub nie uczęszczają na  lekcję religii.  Opieką objęci zostają również uczniowie skierowani z powodu nieobecności nauczyciela.

Nadrzędnym celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa i opieki przed lekcjami i po ich zakończeniu, oraz stworzenie optymalnych warunków do wypoczynku, nauki i rozwoju zainteresowań.

W świetlicy realizowane są następujące zadania:

1. Rozpoznawanie sytuacji rodzinnej uczniów w celu udzielania pomocy np. materialnej
  2. Organizowanie  zespołowej nauki oraz wdrażanie do samodzielnej pracy.
  3. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej.
  4. Wdrażanie uczniów do właściwego organizowania sobie wolnego czasu.  Wyrabianie nawyku kulturalnej zabawy i rozrywki.
  5. Organizowanie różnorodnych zajęć: zajęcia plastyczne, czytelnicze, muzyczne, ruchowe, gry  i zabawy, konkursy, wycieczki, itp.
  6. Organizowanie dowożenia uczniów.

7.Organizowanie różnych form dożywiania uczniów (obiad, herbata, mleko, owoce).

Organizacja dowozu uczniów do szkół

Do szkoły podstawowej i przedszkola dowożonych jest ogółem 160 uczniów. Dowozy trwają codziennie od godz. 700 do 1620 (poniedziałek  i środa do 1640).Dzieci dowożone są dwoma autobusami. W celu sprawnej organizacji dowozu oraz zapewnienia bezpieczeństwa opracowany jest plan dowozu, regulamin dowożenia oraz zasady zachowania uczniów na przystankach, w autobusie i na boisku.

Organizacja dystrybucji mleka, produktów mlecznych, owoców i warzyw.

Każdy uczeń z klas 1-5 w ramach „PROGRAMU DLA SZKÓŁ” ma prawo do nieodpłatnego korzystania z mleka, produktów mlecznych, owoców i warzyw w ciągu 10 tygodni I i II półrocza 2022/23.

Organizacja ciepłego napoju

Dla uczniów w szkole przygotowywana jest ciepła herbata. Codziennie korzysta z niej około 150 uczniów. Miesięczna opłata za herbatę wynosi 7 zł.

Organizacja spożywania obiadu

Każdy uczeń od 2.09.2022r. ma możliwość zjedzenia obiadu wydawanego w stołówce naszej szkoły.  Cena jednego obiadu wynosi 16,20 zł. Zgłoszenia przyjmuje kierownik świetlicy p. B. Zaremba

Organizacja różnych akcji, konkursów, wycieczek:

• wychowawcy przeprowadzają szereg zajęć kultywujących tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy i świąt narodowych,
  • organizowane są konkursy plastyczne i czytelnicze m.in..: „Jesień w literaturze", „Bożonarodzeniowy konkurs plastyczny", „Wielkanocne ozdoby",

Dbając o rozwój zainteresowań i aktywności uczniów wychowawcy prowadzą:

• zajęcia umuzykalniające i rytmiczne: nauka piosenek, słuchanie muzyki, piosenek z kaset i płyt CD
  • zajęcia czytelnicze (słuchanie bajek, korzystanie ze słowników i encyklopedii, współpraca z biblioteką szkolną i publiczną),
  • zajęcia teatralne,
  • gry i zabawy dydaktyczne : zagadki, krzyżówki, quizy, gry planszowe,
  • zajęcia plastyczno-techniczne - poznawanie różnych technik plastycznych (farby, kredki, tusz czarny, collage, origami, kirigami, wydzieranka, ilustrowanie bajek, legend),
  • zabawy słowne i plastyczne typu: domaluj, dorysuj...
  • gry i zabawy ogólnorozwojowe,
  • zajęcia ruchowe: gry zespołowe, zawody sportowe.

Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa