Program edukacji antynikotynowej

List do rodziców

„Nie pal przy mnie, proszę” – pod takim hasłem realizowany jest w naszej szkole program edukacji antynikotynowej dla uczniów klas I – III. Celem programu jest kształtowanie u uczniów odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadomienie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia. Chcemy wykształcić u dzieci umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni palą w ich obecności, a rodzicom uświadomić, że mogą narażać dzieci na „bierne palenie”.

Uwaga!

Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palenie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie. Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego. Bierne palenie ułatwia wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą.

Warto, by każdy rodzic pamiętał, że:

• palenie zaczyna się od spróbowania – co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku,
  •  niektórzy zaczynają eksperymentować z paleniem, a to może się przerodzić w systematyczne palenie i doprowadzić – tak, jak u ludzi dorosłych do nałogowego palenia,
  • dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami,
  • palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.

DRODZY RODZICE!

Nasz wysiłek, bez Waszego wsparcia i pomocy, przyniesie niewielkie efekty, a jeżeli palicie, spróbujcie dla dobra dzieci dokonać zmian w swoich przyzwyczajeniach.

Sobota, 2017-11-18

Imieniny: Klaudyny, Romana