Wiwat 3 Maj

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI

223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przybliżyła  uczniom w przystępny sposób historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Sejmie Czteroletnim.

Tym, co w Polsce dali myśl,

Aby stworzyć cud majowy,

Cześć z oddaniem złóżmy dziś,

przed pamiątką chyląc głowy.

„NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU DZIEŃ PO DNIU”,

tymi słowami 30 kwietnia 2014 roku rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klas: III a, b, IV a, b, V a, b i VI a, b pod kierunkiem nauczycielki historii Stanisławy Ibron i nauczyciela muzyki Stanisława Sztukowskiego. Starsi uczniowie przedstawili swoim młodszym kolegom, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Młodsi koledzy, którzy nie znają jeszcze dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważnym dla Polski, Europy i świata było to wydarzeniem. W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Kraj zrujnowany wojnami i prywatą szlachty, skarb pusty, sejm skłócony, rozdarty między stronnictwo królewskie a magnaterię. Sejmy były nagminnie zrywane. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Schyłek XVIII w. przyniósł 3 rozbiory i utratę niepodległości na 123 lata.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa.

Konstytucja 3 Maja powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic” – jak czytamy we wstępie.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, to Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Obecnie Konstytucja jawi się, jako patriotyczny akt walki o zachowanie państwowości.

Uczniowie uczestniczący w inscenizacji przypomnieli, co dla nas Polaków znaczą słowa

WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA.

Chcąc budować przyszłość, nie możemy nigdy zapomnieć o przeszłości.

W roli konferansjerów wystąpili uczniowie klasy V a: Paulina Wala i Jacek Joks.