Ciekawe spotkania

POMAGAJMY PSZCZOŁOM!

20 września 2016 roku gościliśmy w naszej szkole pana Bogusława Szeredę, który jest zawodowym pszczelarzem i prowadzi gospodarstwo pasieczne w Brzezinach. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich przyjaciół - pszczół, które przywiózł w specjalnym ulu za szkłem, dzięki czemu dzieci miały możliwość obserwowania z bliska pszczelego roju i odszukania królowej matki.

Naszego gościa świat pszczół zafascynował tak bardzo, że chętnie opowiada o nich i dzieli się swoją pasją z innymi. W bardzo miłej, pełnej skupienia i zainteresowania atmosferze, pan Bogusław opowiadał uczniom klas młodszych o swoich pracowitych podopiecznych, ich życiu i jakże ważnej roli pszczół w przyrodzie oraz o bardzo odpowiedzialnej i potrzebnej pracy pszczelarza. Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienia bardzo ciekawe i tajemnicze. Historia pozyskiwania miodu przez człowieka to także fascynująca opowieść.

Podczas spotkania dzieci usłyszały wiele ciekawostek i cennych informacji o życiu pszczół. Dowiedziały się, jak rodzą się młode pszczoły, jak wyhodować królową matkę, czym się żywią młode osobniki, jak funkcjonuje rodzina pszczela i jak powstaje miód. Poznały gatunki miodu i inne produkty naturalne pozyskiwane dzięki tym pożytecznym owadom. Zapoznały się z budową ula i dowiedziały się, jak powstają ramki z wosku, w których pszczoły gromadzą miód. Dzieci mogły zapoznać się z rzeczami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy: dmuchawą, miodarką, widelcem do odsklepiania i kapeluszem ochronnym. Niektóre akcesoria dzieci mogły wziąć do ręki a nawet założyć na siebie. Miały przy tym wiele frajdy.

Równie ciekawe dla młodych słuchaczy okazały się przywiezione przez naszego gościa eksponaty owadów z rodziny pszczołowatych. Z ogromnym zainteresowaniem uczestnicy spotkania przyglądali się eksponatom szerszeni, os i trzmieli i porównywali ich wygląd, słuchając jednocześnie cennych uwag o zagrożeniach, jakie te owady niosą ze sobą i ich roli w przyrodzie.

Temat pszczół bardzo zainteresował najmłodszych, o czym świadczą zadawanie przez dzieci liczne pytania, na które nasz gość cierpliwie udzielał fachowej odpowiedzi.

Spotkanie poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Uświadomiło także uczestnikom spotkania konieczność dbania o los coraz częściej ginących pszczół i potrzebę tworzenia ,,miejsc im przyjaznych".

Na koniec spotkania odbyła sie degustacja pysznego słodkiego miodu, który pszczelarz przyniósł dla dzieci, a który tego dnia smakował naprawdę wyjątkowo.

Dziękujemy panu Bogusławowi za przekazanie nam wielu cennych informacji i ciekawostek na temat pszczelarstwa. Za niecodzienną i bardzo pouczającą lekcję przyrody.

Autor: B. Pikińska