Trzymaj formę

KONKURS PROMUJĄCY ZDROWE ŻYCIE

Organizatorami konkursu na projekt edukacyjny promujący zmianę zachowań w zakresie stylu życia w środowisku lokalnym w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę” był Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

Konkurs był wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które realizują Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”.

Celem konkursu było:

- wzmocnienie zaangażowania i uczestnictwa uczniów w działania promowane poprzez promowanie realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę” metodą projektu,

- promowanie działań mających wpływ na kształtowanie prozdrowotnych nawyków i postaw w zakresie stylu życia wśród uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”,

- zwiększenie efektywności oddziaływań programowych w zakresie promocji aktywności fizycznej przy jednoczesnym propagowaniu prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania młodzieży,

- intensyfikacja działań edukacyjnych w środowisku lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i środowiska domowego uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było nadesłanie pracy konkursowej wraz z formularzem zgłoszeniowym, kartą projektu, sprawozdaniem z realizacji projektu. Realizatorami projektu były zespoły projektowe składające się z nauczycieli i uczniów. Realizatorem zadania konkursowego był zespół projektowy w składzie:

koordynator projektu: pedagog szkolny, nauczyciel wychowania fizycznego – Jolanta Dembnicka

nauczyciel świetlicy – Aneta Słowińska

nauczyciel świetlicy – Magdalena Gorowij

Nauczyciele biorący aktywny udział w projekcje:

nauczyciel plastyki, historii – Stanisława Ibron

nauczyciel religii – s. Ewa Szczutkowska

nauczyciel biblioteki – Danuta Mazurkiewicz

pielęgniarka środowiska szkolnego – Małgorzata Warzyńska

Adresatami projektu byli w zależności od tematu uczniowie klas IV – VI i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i ich rodzice.

Nauczyciele w okresie od 25.09.2015roku do 8. 04.2016r, przeprowadzili wiele interesujących spotkań, konkursów, apeli, wystaw, prezentacji poświęconych pogłębieniu wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla  organizmu człowieka, kształtowaniu postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną. Celem tych uroczystości było również dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich. W realizację projektu zaangażowani byli uczniowie naszej szkoły, szczególnie uczniowie klasy IV b  a także rodzice, którzy pomagali w organizacji apeli, konkursów, byli również aktywnymi uczestnikami tych wydarzeń.

Następnym etapem było opisanie projektu edukacyjnego będącego w trakcie realizacji i przesłaniu do Organizatorów konkursu pracy konkursowej obejmującej kartę projektu. Efektem końcowym było napisanie przez zespół projektowy – Jolantę Dembnicką, Anetę Słowińską i Magdakenę Gorowij - sprawozdania z przebiegu realizacji projektu. Sprawozdanie wzbogacone zostało o  dokumentację zdjęciową, opracowania i wydane materiały promocyjno –oświatowe, a także przygotowane w ramach realizacji projektu filmy, ulotki, broszury i prezentacje multimedialne.

Praca konkursowa została dostarczona do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrzeszowie, gdzie wzięła udział w etapie powiatowym konkursu.

Praca Szkoły Podstawowej w Mikstacie - PROJEKT EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ –ŻYJ ZDROWO” - wysłana została do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu na kolejny etap konkursu.

Autor: J. Dembnicka

Czwartek, 2024-04-18