Tydzień profilaktyki

ŻYJĘ ZDROWO I BEZPIECZNIE

W dniach 10-17.04.2015r. w klasach I-III odbył się KOLOROWY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI pt: „Żyję zdrowo i bezpiecznie”. W tych dniach zorganizowano wiele działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i w ruchu drogowym; zapoznano uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z profilaktyką uzależnień; promowano zdrowy styl życia oraz postawy proekologiczne. Każdego dnia dominował inny kolor ubioru, uczniowie spotykali się z ciekawymi ludźmi, wykonywali różne zadania.

W piątek uczniowie przyszli ubrani na czerwono. W tym dniu spotkali się ze strażakiem.

Dowiedzieli się jak zachować się w razie pożaru, wypadku lub jakiegoś zagrożenia.

13 kwietnia, czyli poniedziałek to dzień pod tytułem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – dominował kolor niebieski. Podczas spotkania pani policjantka przypomniała zasady obowiązujące na drodze. Każdy uczeń przyniósł znaczek odblaskowy oraz własnoręcznie wykonany znak drogowy.

Kolorowy wtorek był poświęcony zdrowiu. Pani pielęgniarka przedstawiła piramidę zdrowego żywienia, przypomniała o korzyściach ruchu na świeżym powietrzu. Każda klasa przygotowała banery na temat zdrowego stylu życia. Wszyscy uczniowie wzięli udział w biegu po zdrowie oraz wspólnej degustacji owoców i warzyw.

W środę wszyscy uczniowie ubrali się na biało. Podczas spotkania z panią pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrzeszowie dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą używki takie jak: narkotyki, papierosy, alkohol. W tym dniu każda klasa przygotowała „Swoją receptę na życie bez nałogów”.

Czwartek, to dzień, w którym uczniowie, ubrani na zielono, podczas spotkania z leśnikiem, dowiedzieli się co oznacza pojęcie „przyjaciel przyrody”. Każda klasa zaprezentowała swój plakat pt: „Nawet małe dzieci segregują śmieci”, a następnie sprzątała teren wokół szkoły.

17 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie działań profilaktycznych. W obecności zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Mikstat p. Henryka Zielińskiego,  p. Elżbiety Gorowij,  p. Małgorzaty Warzyńskiej i dyrekcji szkoły, uczniowie zaprezentowali „Pokaz mody ekologicznej” oraz przedstawili wiersze i piosenki związane z tematyką minionego tygodnia. Było kolorowo i wesoło. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawczyniami aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu. Był to pracowity czas mający uświadomić uczniom, że na to czy będą zdrowi i bezpieczni, często mają wpływ oni sami.

Autor: J. Sztukowska