Podniosła uroczystość

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie rozpoczęliśmy przygotowania do 100 rocznicy tego wielkiego wydarzenia.

Z tej okazji 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście w osobach: ksiądz proboszcz Krzysztof Ordziniak, przewodnicząca  Rady Rodziców pani Anna Pawlak, a także udział wzięła cała społeczność szkolna. Akademia miała charakter widowiska teatralnego, podczas którego uczniowie klasy III b gimnazjum przenieśli nas w czasy XVIII wieku, kiedy to Polska na skutek trzech rozbiorów utraciła niepodległość,  i jednocześnie ukazali drogę, jaką nasi przodkowie musieli przejść, aby niepodległe państwo polskie znów powróciło na mapy Europy. Młodzi aktorzy symbolicznie przedstawili pełne dramatu sceny podziału Polski między Rosję, Austrię i Prusy oraz represje, jakie zaborcy stosowali wobec narodu polskiego. Ukazali także walkę, jakiej podjęli się nasi przodkowie chwytając za broń podczas powstań narodowych i I wojny światowej. Grę aktorów ubogaciła przejmująca muzyka, wzruszająca recytacja wierszy i podniosłe pieśni patriotyczne, a także piękna scenografia i stroje aktorów.

W drugiej części uczniowie klasy III a przedstawili historię ukazującą życie mieszkańców Mikstatu w czasie zaborów. Mogliśmy dowiedzieć się, że pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się mieszkańcy naszego miasteczka, dzięki ich zaangażowaniu Mikstat rozwijał się gospodarczo. Powstawały towarzystwa, które krzewiły patriotyzm i przyczyniały się do gospodarczego i kulturalnego rozwoju miasta. Uczniowie zaprezentowali zasługi księdza Franciszka Ruszczyńskiego – proboszcza parafii Mikstat w latach 1906 – 1920, budowniczego świątyni, wielkiego patrioty, który krzewił polskość i był organizatorem strajku szkolnego w mikstackiej szkole. Ta część akademii została także zaprezentowana w kościele parafialnym 11 listopada podczas mszy za ojczyznę.

Akademia była ciekawą lekcją historii i jednocześnie wyrazem naszego patriotyzmu. Uczestnicząc w niej mogliśmy poczuć dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Występy uczniów klas: IIIa, IIIb, IIIc i IIc przygotowała pani Magdalena Maj, oprawę muzyczną przygotował pan Stanisław Sztukowski, a scenografię pani Monika Raczak.

Autor: M. Maj