Wycieczki edukacyjne

PISANIE GĘSIM PIÓREM

W czwartkowe przedpołudnie, 9 marca 2017r. uczniowie klasy 1 i 2c wraz z opiekunami: s. Ewą Szczutkowską, Marią Szczepaniak, Barbarą Pikińską i Dawidem Pietralczykiem wybrali się na wycieczkę do Ostrzeszowa.

Najpierw zawitali w progi Klasztoru w Ostrzeszowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Pisanie gęsim piórem”. Dzieci zapoznały się z historią pisma, a konkretnie z różnymi materiałami piśmienniczymi, używanymi kiedyś do pisania, a także z narzędziami do pisania. Zobaczyli także łaciński Mszał rzymski z 1768 roku i dowiedzieli się skąd wzięło się określenie: przeczytać książkę „od deski do deski”. Następnie sami spróbowali pisania gęsim piórem i atramentem, wykonując inicjały swoich imion i nazwisk.  Później zwiedzili krypty kościoła klasztornego i kościół św. Michała Archanioła, gdzie mogli zobaczyć napisy wykonane na klasztornych murach i na płótnie.

Choć było dość zimno humory wszystkim dopisywały i spacerkiem poszli do kinoteatru „Piast” na bajkę „LEGO BATMAN: FILM”. Z zaciekawieniem śledzili losy Batmana, który walczył z różnymi postaciami zagrażającymi miastu Gotham. Batman musiał nauczyć się współpracy z innymi, by je uratować.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do szkoły, gdzie już zaczęli planować następną wycieczkę.

Autor: M. Szczepaniak